
Spécifications complètes
| Support réseau | |
|---|---|
| Bandes 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| Bandes 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| Bandes 4G | LTE |
| Bandes 5G | SA/NSA |
| Vitesse | HSPA, LTE, 5G |
| Technologie | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Informations de lancement | |
| Annoncé | 2025, September 09 |
| Statut | Coming soon. Exp. release 2026, Q1 |
| Caractéristiques du corps | |
| Construction | Glass front (Gorilla Glass Victus 2), aluminum frame (6000 series), fiber-reinforced plastic back |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM IP68/IP69K dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.8m for 30 min) MIL-STD-810H compliant |
| Détails de l'écran | |
| Protection | Corning Gorilla Glass Victus 2 *Exact display resolution is not officially revealed |
| Résolution | 1080 x 2400 pixels*, 20:9 ratio (~416 ppi density) |
| Taille | 6.32 inches, 96.4 cm2 |
| Type | IPS LCD, 120Hz, 1000 nits (HBM) |
| Système d'exploitation & Processeur | |
| CPU | Octa-core (1x2.9 GHz Kryo Gold Prime & 3x2.7 GHz Kryo Gold & 4x2.0 GHz Kryo Silver) |
| Processeur | Qualcomm Dragonwing Q-6690 (4 nm) |
| OS | Android |
| RAM et Stockage | |
| Emplacement carte | Unspecified |
| Interne | 256GB 12GB RAM |
| Specs caméra principale | |
| Double | 50 MP, (wide), PDAF 50 MP, 120˚, (ultrawide) |
| Fonctionnalités | Laser AF, LED flash, HDR, panorama |
| Vidéo | 4K, 1080p, HDR, gyro-EIS |
| Specs caméra frontale | |
| Unique | 32 MP, (wide) |
| Vidéo | 1080p |
| Caractéristiques audio | |
| Prise jack 3.5mm | Yes |
| Haut-parleur | Yes |
| Options de communication | |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| NFC | Yes |
| Positionnement | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS, QZSS |
| Radio | Unspecified |
| USB | USB Type-C, OTG, accessory connector pins |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7, dual-band |
| Fonctionnalités supplémentaires | |
| Capteurs | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer Desktop connection support Dual FBE and FDE encryption CBRS, eMBMS, PPDR support Meets FIPS 140-3 (CSFC) and NIAP security standards Radio hardware kill-switch AReX anti-tampering Fusion 3.1 modularity system Developed and manufactured in Europe |
| Alimentation & Batterie | |
| Type | 4500 mAh |
| Specs diverses | |
| Couleurs | Black |
Questions fréquentes
Le HMD Ivalo XE fonctionne sous Android.
Le HMD Ivalo XE dispose d'une 4500 mAh.
Le HMD Ivalo XE est propulsé par le Dragonwing Q-6690.
Le HMD Ivalo XE est équipé de 12 GB.
256GB storage, Unspecified
Exp. release 2026, Q1
La résolution d'écran de HMD Ivalo XE est de 1080x2400 pixels*.
L'écran de HMD Ivalo XE a une taille de 6.32".
La caméra principale de HMD Ivalo XE est de 50 MP.
Le HMD Ivalo XE supporte l'enregistrement vidéo jusqu'à 2160p.




