
Spécifications complètes
| Support réseau | |
|---|---|
| Bandes 2G | N/A |
| Bandes 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| Bandes 4G | LTE |
| Vitesse | HSPA, LTE |
| Technologie | HSPA / LTE |
| Informations de lancement | |
| Annoncé | 2026, April 20 |
| Statut | Available. Released 2026, May 08 |
| Caractéristiques du corps | |
| Construction | Sapphire crystal front, titanium alloy front shell, ceramic back |
| Dimensions | 42.9 x 42.9 x 10.8 mm (1.69 x 1.69 x 0.43 in) |
| SIM | eSIM 99 natural diamonds (0.8 carats) 5 ATM (maximum depth 40 meters when diving) IP68/IP69 dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) ECG certified |
| Poids | 91 g (3.21 oz) |
| Détails de l'écran | |
| Protection | Sapphire crystal glass |
| Résolution | 466 x 466 pixels (~338 ppi density) |
| Taille | 1.38 inches |
| Type | LTPO2 AMOLED, 3000 nits (peak) |
| Système d'exploitation & Processeur | |
| Processeur | Kirin W80 |
| OS | HarmonyOS 6.1 |
| RAM et Stockage | |
| Emplacement carte | No |
| Caractéristiques audio | |
| Prise jack 3.5mm | No |
| Haut-parleur | Yes |
| Options de communication | |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| NFC | Yes |
| Positionnement | GPS (L1+L5), GLONASS, GALILEO (L1+L5), QZSS (L1+L5), BDS |
| Radio | No |
| USB | No |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band |
| Fonctionnalités supplémentaires | |
| Capteurs | Accelerometer, gyro, heart rate, barometer, compass, SpO2, thermometer (body temperature), X-TAP Sleep apnea detection Heart Rate Variability (HRV) Arterial Stiffness Detection |
| Alimentation & Batterie | |
| Charge | Wireless |
| Type | Li-Ion 540 mAh |
| Specs diverses | |
| Couleurs | Diamond Silver |
| Modèles | CHC-AL00 |
| Prix | About 4000 EUR |
Questions fréquentes
Le Huawei Watch Ultimate Design Spring fonctionne sous HarmonyOS 6.1.
Le Huawei Watch Ultimate Design Spring a une épaisseur de 91g, 10.8mm thickness.
Le Huawei Watch Ultimate Design Spring dispose d'une 540 mAh.
Huawei Watch Ultimate Design Spring Supports Up To 5W charge.
Le Huawei Watch Ultimate Design Spring est propulsé par le Kirin W80.
No card slot
Released 2026, May 08
La résolution d'écran de Huawei Watch Ultimate Design Spring est de 466x466 pixels.
L'écran de Huawei Watch Ultimate Design Spring a une taille de 1.38".














