
Spécifications complètes
| Support réseau | |
|---|---|
| Bandes 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| Bandes 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| Bandes 4G | 1, 2, 3, 5, 7, 8, 18, 19, 20, 26, 28, 32, 38, 40, 41, 42, 43, 71 - International 1, 2, 3, 5, 8, 28, 38, 40, 41, 42 - India |
| Bandes 5G | 1, 3, 5, 7, 8, 26, 28, 38, 40, 41, 71, 75, 77, 78 SA/NSA/Sub6 - International 1, 2, 3, 5, 8, 28, 38, 40, 41, 77, 78 SA/NSA/Sub6 - India |
| Vitesse | HSPA, LTE, 5G |
| Technologie | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Informations de lancement | |
| Annoncé | 2026, March 02 |
| Statut | Available. Released 2026, March 02 |
| Caractéristiques du corps | |
| Construction | Glass front (Gorilla Glass 7i), plastic frame |
| Dimensions | 162.8 x 75.6 x 7.2 mm or 8 mm |
| SIM | · Nano-SIM + eSIM · Nano-SIM + Nano-SIM IP68/IP69 dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) Drop resistant up to 1.2m MIL-STD-810H compliant* * does not guarantee ruggedness or use in extreme conditions |
| Poids | 177 g or 193 g (6.24 oz) |
| Détails de l'écran | |
| Protection | Corning Gorilla Glass 7i, Mohs level 4 |
| Résolution | 1272 x 2772 pixels, 19.5:9 ratio (~450 ppi density) |
| Taille | 6.78 inches, 112.4 cm2 (~91.3% screen-to-body ratio) |
| Type | AMOLED, 1B colors, 144Hz, HDR10+, 5200 nits (peak) |
| Système d'exploitation & Processeur | |
| CPU | Octa-core (1x2.5 GHz Cortex-A720 & 3x2.4 GHz Cortex-A720 & 4x1.8 GHz Cortex-A520) - International Octa-core (1x2.7 GHz Cortex-A720 & 3x2.4 GHz Cortex-A720 & 4x1.8 GHz Cortex-A520) - India |
| Processeur | Qualcomm SM7635 Snapdragon 7s Gen 3 (4 nm) - International Qualcomm SM7635-AC Snapdragon 7s Gen 4 (4 nm) - India |
| GPU | Adreno 810 |
| OS | Android 16, up to 3 major Android upgrades |
| RAM et Stockage | |
| Emplacement carte | Unspecified |
| Interne | 128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM, 256GB 12GB RAM uMCP |
| Specs caméra principale | |
| Double | 50 MP, f/1.8, (wide), 1/1.56", 1.0µm, multi-directional PDAF, OIS 13 MP, f/2.2, 120˚ (ultrawide), 1/3.0", 1.12µm, PDAF |
| Fonctionnalités | LED flash, HDR, panorama |
| Vidéo | 4K@30fps, 1080p@30/60/120fps, gyro-EIS |
| Specs caméra frontale | |
| Fonctionnalités | HDR, panorama |
| Unique | 32 MP, f/2.2, (wide), 1/3.14", 0.7µm |
| Vidéo | 4K@30fps, 1080p@30fps, gyro-EIS |
| Caractéristiques audio | |
| Prise jack 3.5mm | No |
| Haut-parleur | Yes, with stereo speakers (with Dolby Atmos) |
| Options de communication | |
| Bluetooth | 6.0, A2DP, LE |
| NFC | Yes (market/region dependent) |
| Positionnement | GPS, GLONASS, GALILEO |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e, dual-band or tri-band |
| Fonctionnalités supplémentaires | |
| Capteurs | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass Smart Connect (Ready For) support |
| Alimentation & Batterie | |
| Charge | 68W wired |
| Type | Si/C Li-Ion 5200 mAh or 7000 mAh |
| Specs diverses | |
| Couleurs | Pantone: Orient Blue, Sporting Green, Blue Surf, Country Air, Silhouette |
| Modèles | XT2605-1, XT2605-2 |
| Prix | About 440 EUR |
| Custom EU LABEL | |
| Batterie | 72:46h endurance, 1000 cycles |
| Energy | Class A |
| Free Fall | Class A (270 falls) |
| Repairability | Class B |
Questions fréquentes
Le Motorola Edge 70 Fusion fonctionne sous Android 16, up to 3 major Android upgrades.
Le Motorola Edge 70 Fusion a une épaisseur de 177g or 193g, 8mm thickness.
Le Motorola Edge 70 Fusion dispose d'une 7000 mAh.
Motorola Edge 70 Fusion Supports Up To 68W charge.
Le Motorola Edge 70 Fusion est propulsé par le Snapdragon 7s Gen 3.
Le Motorola Edge 70 Fusion est équipé de 8/12 GB.
128GB/256GB storage, Unspecified
Released 2026, March 02
La résolution d'écran de Motorola Edge 70 Fusion est de 1272x2772 pixels.
L'écran de Motorola Edge 70 Fusion a une taille de 6.78".
La caméra principale de Motorola Edge 70 Fusion est de 50 MP.
Le Motorola Edge 70 Fusion supporte l'enregistrement vidéo jusqu'à 2160p.















