
Spécifications complètes
| Support réseau | |
|---|---|
| Bandes 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| Bandes 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| Bandes 4G | LTE |
| Bandes 5G | SA/NSA/Sub6 |
| Vitesse | HSPA, LTE, 5G |
| Technologie | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Informations de lancement | |
| Annoncé | Not announced yet |
| Statut | Rumored |
| Caractéristiques du corps | |
| Construction | Glass front (Gorilla Glass Victus 2), aluminum frame |
| Dimensions | 162.1 x 76.4 x 7 mm (6.38 x 3.01 x 0.28 in) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM + eSIM (max 2 at a time) IP68/IP69 dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) MIL-STD-810H compliant* * does not guarantee ruggedness or use in extreme conditions |
| Poids | 186 g (6.56 oz) |
| Détails de l'écran | |
| Protection | Corning Gorilla Glass Victus 2 |
| Résolution | 1264 x 2780 pixels (~446 ppi density) |
| Taille | 6.8 inches, 113.9 cm2 (~92.0% screen-to-body ratio) |
| Type | LTPO AMOLED, 1B colors, 165Hz, Dolby Vision, HDR10+, 6200 nits (peak) |
| Système d'exploitation & Processeur | |
| CPU | Octa-core (2x3.8 GHz Oryon V3 Phoenix L + 6x3.32 GHz Oryon V3 Phoenix M) |
| Processeur | Qualcomm SM8845 Snapdragon 8 Gen 5 (3 nm) |
| GPU | Adreno 829 |
| OS | Android 16, up to 7 major Android upgrades |
| RAM et Stockage | |
| Emplacement carte | No |
| Interne | 256GB 12GB RAM, 512GB 16GB RAM, 1TB 16GB RAM UFS 4.1 |
| Specs caméra principale | |
| Fonctionnalités | Laser AF, Dual-LED flash, HDR, panorama |
| Triple | 50 MP, f/1.6, 23mm (wide), 1/1.28", 1.22µm, multi-directional PDAF, OIS 50 MP, 71mm (periscope telephoto), 1/1.95", 0.8µm, dual-pixel PDAF, OIS, 3x optical zoom 50 MP, f/2.0, 12mm, 122˚ (ultrawide), 1/2.76", 0.64µm, PDAF |
| Vidéo | 8K@30fps (Dolby Vision), 4K@30/60fps (Dolby Vision), 4K@120fps, 1080p@30/60/120/240fps, 10-bit HDR10+, gyro-EIS |
| Specs caméra frontale | |
| Fonctionnalités | HDR |
| Unique | 50 MP, f/1.9, 21mm (wide), 1/2.93", 0.6µm, dual-pixel PDAF |
| Vidéo | 4K@30/60fps, 1080p@30/60/120fps, HDR |
| Caractéristiques audio | |
| Prise jack 3.5mm | No 24-bit/192kHz Hi-Res & Hi-Res Wireless audio Sound by Bose; Qualcomm Snapdragon Sound |
| Haut-parleur | Yes, with stereo speakers (with Dolby Atmos) |
| Options de communication | |
| Bluetooth | 6.0, A2DP, LE |
| NFC | Yes |
| Positionnement | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, NavIC |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 3.1 Gen2, OTG, DisplayPort 1.4 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7, tri-band, Wi-Fi Direct |
| Fonctionnalités supplémentaires | |
| Capteurs | Fingerprint (under display, ultrasonic), accelerometer, gyro, proximity, compass Smart Connect (Ready For) support Ultra Wideband (UWB) support |
| Alimentation & Batterie | |
| Charge | 90W wired 50W wireless 10W reverse wireless 5W reverse wired |
| Type | Si/C Li-Ion 5200 mAh |
| Specs diverses | |
| Couleurs | Gold, Blue |
Questions fréquentes
Le Motorola Edge 70 Ultra fonctionne sous Android 16, up to 7 major Android upgrades.
Le Motorola Edge 70 Ultra a une épaisseur de 186g, 7mm thickness.
Le Motorola Edge 70 Ultra dispose d'une 5200 mAh.
Motorola Edge 70 Ultra Supports Up To 90W50W charge.
Le Motorola Edge 70 Ultra est propulsé par le Snapdragon 8 Gen 5.
Le Motorola Edge 70 Ultra est équipé de 12/16 GB.
256GB/512GB/1TB storage, no card slot
Not announced yet
La résolution d'écran de Motorola Edge 70 Ultra est de 1264x2780 pixels.
L'écran de Motorola Edge 70 Ultra a une taille de 6.8".
La caméra principale de Motorola Edge 70 Ultra est de 50 MP.
Le Motorola Edge 70 Ultra supporte l'enregistrement vidéo jusqu'à 2160p.
















