
Spécifications complètes
| Support réseau | |
|---|---|
| Bandes 2G | N/A |
| Bandes 3G | HSDPA 850 / 900 / 2100 - cellular model only |
| Bandes 4G | 1, 3, 5, 8, 34, 38, 39, 40, 41 - cellular model only |
| Vitesse | No |
| Technologie | HSPA / LTE |
| Informations de lancement | |
| Annoncé | 2026, March 17 |
| Statut | Available. Released 2026, March 20 |
| Caractéristiques du corps | |
| Construction | Sapphire crystal front, titanium alloy frame, plastic back |
| Dimensions | 47.4 x 47.4 x 11 mm (1.87 x 1.87 x 0.43 in) |
| SIM | eSIM (market/region dependent) - cellular model only IP68/IP69 dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) Waterproof (5ATM) MIL-STD-810H compliant Compatible with standard 22mm straps ECG certified |
| Poids | 43 g (1.52 oz) |
| Détails de l'écran | |
| Protection | Sapphire crystal glass |
| Résolution | 466 x 466 pixels (~310 ppi density) |
| Taille | 1.5 inches |
| Type | LTPO AMOLED, 1500 nits (peak) |
| Système d'exploitation & Processeur | |
| Processeur | Qualcomm Snapdragon W5 Gen 1 (4 nm) |
| OS | ColorOS Watch 7.0 + Wear OS 5.0 |
| RAM et Stockage | |
| Emplacement carte | No |
| Interne | 32GB 2GB RAM |
| Caractéristiques audio | |
| Prise jack 3.5mm | No |
| Haut-parleur | Yes |
| Options de communication | |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| NFC | Yes |
| Positionnement | GPS (L1+L5), GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| Radio | No |
| USB | No |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band |
| Fonctionnalités supplémentaires | |
| Capteurs | Accelerometer, gyro, barometer, compass, heart rate, SpO2, thermometer (skin temperature) |
| Alimentation & Batterie | |
| Charge | 7.5W wired, 100% in 75 min |
| Type | Li-Ion 646 mAh |
| Specs diverses | |
| Couleurs | Black, Titanium |
| Modèles | OWW261 |
| Prix | About 330 EUR |
Questions fréquentes
Le Oppo Watch X3 fonctionne sous ColorOS Watch 7.0 + Wear OS 5.0.
Le Oppo Watch X3 a une épaisseur de 43g, 11mm thickness.
Le Oppo Watch X3 dispose d'une 646 mAh.
Oppo Watch X3 Supports Up To 8W charge.
Le Oppo Watch X3 est propulsé par le Snapdragon W5 Gen 1.
Le Oppo Watch X3 est équipé de 2 GB.
32GB storage, no card slot
Released 2026, March 20
La résolution d'écran de Oppo Watch X3 est de 466x466 pixels.
L'écran de Oppo Watch X3 a une taille de 1.5".
















